Usuwanie tatuaży - jak usuwać tatuaż? - Usuwanie tatuaży - jak usunąć tatuaż?

Wybierz miasto w którym chcesz usunąć tatuaż:

Usuwanie tatuaży - jak usuwać tatuaż?

Tatuaże to rysunki powstające na ciele dzięki wstrzyknięciu pod naskórek wielu odcieni barwnika. Wokół tych miejsc wytwarza się miejscowy stan zapalny a organizm, broniąc się przed nim, wytwarza tkankę włókniastą otaczającą cząsteczki barwnika. W efekcie czego są one zamknięte w swoistej torebce. Komórki czyszczące organizmu nie widzą ich wówczas, dlatego barwniki nie zostają potraktowane jako ciała obce (gdyby zostały dostrzeżone, zostałyby przez nie usunięte). W efekcie czego tatuaże pozostają zazwyczaj do końca życia, choć zrozumiano, że ktoś może zmienić swoje zdanie i zechce je wtedy usunąć, co nie jest takie proste.

Efekt usuwania tatuażu

Efekt usuwania tatuaża. Po lewej przed, po prawej po zabiegu.

Pojawiły się różne metody usuwania. Jako pierwsze na rynku pojawiły się metody elektrokoagulacji oraz krioterapii. W latach sześćdziesiątych minionego stulecia do użycia wszedł pierwszy raz laser – wówczas był nim CO2. Jednakże miała ona swoje wady – pozostawiała po sobie widoczne blizny. Sporo problemów wynikało z prób usunięcia barwników, ponieważ pozostawał potem rozjaśniony rysunek. Z biegiem lat metoda laserowa rozwinęła się na tyle, że można bezpiecznie usunąć także tatuaże złożone z bardzo żywych i intensywnych kolorów (obecnie jest to najpopularniejsza metoda pozbywania się tatuażu). Przykładem takiego rozwiązania jest laser Q-Switch. Energia lasera jest wybiórczo wchłaniana przez konkretny barwnik. Laser ten działa na tej zasadzie, że na każdy rodzaj barwnika jest przewidziany inna długość lasera. Osłonka zostaje zniszczona a barwnik zostaje rozdrobniony na mniejsze fragmenty. Je z kolei mogą usunąć wspomniane wyżej komórki oczyszczające. Reszta barwnika przesuwa się na powierzchnię naskórka. Współczesne lasery mają zaletę w postaci emitowania impulsu lasera przez bardzo krótki czas (parę nanosekund). Tatuaże mogą być usuwane laserem Q-Switch w cenie od trzystu do tysiąca dwustu złotych. Jest to koszt pojedynczego zabiegu a wysokość uzależniona jest od wielkości tatuażu a także liczby użytych barwników. Również rozmiar tatuażu ma wpływ na czas trwania zabiegu, choć standardowo trwa on trzy minuty. Ponadto mogą być konieczne zabiegi w większej ilości – wiele zależy od głębokości wprowadzonego pod skórę barwnika. Przerwa między kolejnymi zabiegami musi trwać od czterech do ośmiu tygodni, ponieważ skóra musi być za każdym razem wygojona. Gojenie można przyspieszać poprzez miejscowe stosowanie preparatów z antybiotykami, dostępnymi na receptę od lekarza (gojenie wówczas trwa dwa razy krócej).

Lasery Q-Switch - usuwanie laserem

Laserowe usuwanie tatużu

Tak wygląda usuwanie tatuażu laserem.

Lasery Q-Switch dzielą się na typy – rubinowy oraz Neodymowo-Yagowe. Pierwszy z nich będzie idealny, gdy tatuaże nie są czerwone. Lasery rubinowe emitują promień pochłaniany przez barwniki ciemne z pominięciem czerwonych (zawartych w hemoglobinie krwi). Dzięki temu nie ulegają zniszczeniu naczynia krwionośne a efekt cieplny jest znacznie mniejszy. Natomiast lasery Neodymowo-Yagowe uszkodzą naczynia krwionośne, lecz będą konieczne w przypadku, gdy tatuaże posiadają mnóstwo czerwonego lub różowego barwnika. Jego promień jest dłuższy (Rubinowy to siedemset nanometrów a Nd-Yag to ponad tysiąc nanometrów).

Zobaczcie jak wygląda usuwanie tatuażu laserem:

Chirurgiczne usuwanie tatuaży

Tatuaże mogą być usuwane również drogą chirurgiczną, która nadal cieszy się dość sporą popularnością. Tatuaże są po prostu wycinane, co jest skuteczne w przypadku mniejszych rysunków na ciele. Usuwanie chirurgiczne ma sens również wtedy, gdy zawiedzie laseroterapia. Ma jednak sporą wadę – pozostawia blizny widoczne niejednokrotnie do końca życia (można je maskować lub redukować poprzez wstrzyknięcie triamcinolonu, kolejny zabieg chirurgiczny czy użycie żelu silikonowego). Do usuwania tatuaży stosuje się także diamentowej głowicy ściernej. Jej zadaniem jest usuwanie powierzchownej warstwy naskórka razem z barwnikiem. Nie przyda się w przypadku barwników w głębszych warstwach skóry, który będzie widoczny nadal. Następna metoda to użycie chlorku sodu. Jednakże i to ma wady, ponieważ pozostają blizny oraz wiele odbarwień. Równie nieciekawie może wyjść skaryfikacja. Polega ona na stosowaniu roztworów słabych kwasów. Oczekiwany efekt nie zawsze musi być pozytywny a co pozostanie, to blizny.

Tatuaże tymczasowe

Inną kategorią są tatuaże tymczasowe. Usuwają się one same, co jest jednym z ich głównych założeń. Istnieje kilka odmian w zależności od czasu ich utrzymania się na naskórku. Może to być około jeden miesiąc, rok albo kilka lat (najczęściej trzy). Wykonuje się je igłą a barwniki po jakimś czasie wchłoną się w głębsze warstwy skóry albo schodzą z niej zupełnie (ich odmianą jest używanie samej igły, która tworzy czerwone blizny, gojące się po kilku miesiącach). Istnieje pewna niedogodność, mianowicie w przypadku ciemnych odcieni tatuażu mogą pozostać po nich blizny. Stąd też tatuaże tego typu nie są zalecane przed doświadczonych tatuażystów. Lepszą odmianą tymczasowego tatuażu jest ten wykonany z henny. Utrzymuje się on czasie od jednego do trzech tygodni. Zanim będą zastosowane, warto upewnić się co do braku reakcji alergicznej na istniejące w tatuażu utrwalacze chemiczne. Ogólnie tatuaże samoschodzące są nieznacznie droższe niż ich standardowe odpowiedniki, kosztujące zazwyczaj sto pięćdziesiąt złotych.